(R)evolúcia v knižniciach a knihovníctve – téma 38. ročníka INFOSu
Stará Lesná, 14. – 17. apríla 2015 - Pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky sa 14. – 17. apríla 2015 konalo 38. medzinárodné informatické sympózium o postavení a úlohách pamäťových inštitúcií v oblasti rozvoja kultúry, vedy, techniky a vzdelávania INFOS 2015. Medzi 140 účastníkmi boli zástupcovia knižničných a vzdelávacích inštitúcií, knihovníckych združení a vystavovateľských firiem zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a SRN.
Ústrednou témou podujatia bolo 25 rokov bilancovania (r)evolúcie v knižniciach a knihovníctve, súčasný stav a perspektívy do budúcnosti.
Hlavným organizátorom bol Spolok slovenských knihovníkov a knižníc, spoluorganizátormi boli: Slovenská národná knižnica, Univerzitná knižnica v Bratislave a Katedra knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Partnermi podujatia boli Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a Goethe-Institut v Bratislave.
Medzinárodné sympózium slávnostne otvoril Pavol Šimunič, generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR, Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK a Silvia Stasselová, predsedníčka Spolku slovenských knihovníkov a knižníc a členka Rady vlády SR pre kultúru.
„Revolúcia v knižniciach je nanajvýš aktuálnou témou pre Slovenskú národnú knižnicu. A to najmä s ohľadom na finišujúci národný projekt Digitálna knižnica a digitálny archív. Okrem toho, že ide o v doterajšej histórii knižníc na Slovensku vecným i finančným rozsahom najväčší rozvojový projekt, je to najmä projekt, ktorý zmení SNK a paradigmy jej fungovania revolučným spôsobom, ktorý pocítia nielen jej zamestnanci a ostatní knihovníci, ale hlavne používatelia. Možno povedať, že stojíme na prahu digitálnej budúcnosti knižníc, a to už nielen v teórii, ale prakticky a hmatateľne," uviedla v úvode príhovoru Katarína Krištofová. Digitalizácia vdychuje nový život historickým aj súčasným fondom, dostáva na svetlo sveta dokumenty, ktoré boli dlhé obdobie známe a prístupné len hŕstke odborníkov a dáva ich k dispozícii neobmedzenému množstvu individuálnych používateľov. „Možno povedať, že ide o krok, ktorý je porovnateľný snáď len s Gutenbergovým vynálezom kníhtlače. Samotný digitalizovaný materiál tak môže byť motorom inovácií nielen vo vzdelávaní, kultúre či kreatívnom priemysle, ale napríklad aj v cestovnom ruchu," dodala na záver riaditeľka SNK.
Úvodnú prednášku Knižničný systém ako súčasť kultúrnej politiky štátu – bilancia a súčasnosť prezentovala Monika Lopušanová, riaditeľka Odboru múzeí, galérií a knižníc SKD MK SR za autorský kolektív s Danielou Gondovou, predsedníčkou Ústrednej knižničnej rady, poradného orgánu ministra kultúry SR.
Počas 43 rokov svojej existencie sympózium INFOS odborne formuje už niekoľko generácií slovenských knihovníkov a informačných špecialistov, je významným fórom na zdieľanie odborných znalostí a teší sa veľkému záujmu slovenskej a zahraničnej odbornej verejnosti.
Súčasťou sympózia INFOS bola sprievodná odborná výstava so slovenskými a zahraničnými vystavovateľskými firmami z oblasti softvérových riešení pre knižnice, discovery systémov, databáz a elektronických informačných zdrojov, distribúcie domácej a zahraničnej literatúry, ochrany dokumentov a technického vybavenia knižníc.
Silvia Stasselová
predsedníčka Spolku slovenských knihovníkov a knižníc
Členka Rady vlády SR pre kultúru
Medzinárodné sympózium INFOS 2015 slávnostne otvorili Pavol Šimunič, generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR, Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK a Silvia Stasselová. (foto SNK)
(R)EVOLÚCIA V KNIŽNICIACH A KNIHOVNÍCTVE ± 25 rokov: bilancia, realita, perspektívy