Od Ľudovíta Štúra k Milanovi Hodžovi a k súčasnej generácii

Vedecká konferencia, ceny za najlepší novinový článok, akademická debata, pietna spomienka i beh zdravia – taký je scenár XI. ročníka Dní Milana Hodžu, ktoré sa uskutočnia v dňoch 23. - 28. júna 2015 v Martine, Sučanoch a v Bratislave.

Hodžova bohatá publikačná činnosť, jeho názory a postoje nám dávajú možnosť inšpirovať sa jeho myšlienkami aj v súčasnosti. Celé spektrum aktivít Dní Milana Hodžu v posledný júnový týždeň, organizovaných v Roku Ľudovíta Štúra, majú za cieľ rozvíjať národné povedomie. Odkazy obidvoch slovenských velikánov, v mnohom podobné, rezonujú vo väčšine tohtoročných podujatí.

Ako sa stalo, že sme pretrvali?
Odpovede na tieto otázky hľadali žiaci základných škôl a nižších tried gymnázií v tohtoročnej literárnej súťaži Hodžov novinový článok. Inšpiráciou boli pre nich myšlienky Vladimíra Mináča v diele Dúchanie do pahrieb.

Prečo sme my k našej národnej minulosti natoľko nešetrní, že ani len poučenia z nej nechceme čerpať?
Toto zas bola téma na zamyslenie pre žiakov gymnázií a stredných škôl a svoje myšlienky mohli posielať do súťaže Hodžova esej. Myšlienku vyslovil Milan Hodža v jednom zo svojich vystúpení v roku 1930. Okrem esejistickej súťaže sa gymnázium v Sučanoch rozhodlo vyhlásiť aj nultý ročník súťaže v akademickej debate a spestriť program Dní Milana Hodžu v Sučanoch aj behom pre zdravie .

Dni Milana Hodžu obrázok

Ivan Markovič – politik, legionár a publicista
Vedeckou konferenciou k ďalšej osobnosti spomedzi súčasníkov Milana Hodžu si odborná verejnosť pripomenie okrem iného aj zásluhy slovenských legionárov na vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Jeho vznik po skončení prvej svetovej vojny bol prvým krokom Slovenska na ceste k vlastnej štátnosti.

Cena Milana Hodžu sa udeľuje vedeckým pracovníkom za ich príspevok v poznávaní slovenských dejín a významných osobností pôsobiacich v politike spoločne s Milanom Hodžom. Čestná cena Milana Hodžu sa udeľuje za propagovanie Slovenska a diela Milana Hodžu v zahraničí a tiež za pedagogickú a osvetovú činnosť. Na návrh Organizačného výboru ju udeľuje ceny predseda vlády.

Na stretnutie seniorov Turca sa takmer celý rok pripravujú nielen v Sučanoch ale aj v okolitých obciach a mestách turčianskeho regiónu. V športových a folklórnych súťažiach si zmerajú sily aj so seniormi z partnerskej obce Fulnek. Súčasťou programu je aj neformálna beseda s prednášateľmi, účastníkmi vedeckej konferencie v Martine.

Záver Dní Milana Hodžu patrí pietnym spomienkam na Národnom cintoríne v Martine, v Sučanoch a nedeľným službám božím v evanjelickom a. v. kostole v Sučanoch.

O naplnenie bohatého programu Dní Milana Hodžu sa neúnavne usilujú Hodžovi priaznivci nielen z vedeckých a odborných kruhov, učitelia, žiaci a študenti, ale aj obyvatelia z jeho rodnej obce Sučany, či neďalekého Martina. Význam štátnika a politika Milana Hodžu pre Slovensko je nespochybniteľný. Ako poslanec uhorského snemu na začiatku 20. storočia bojoval za národné požiadavky, najmä za hospodárske posilnenie a emancipáciu slovenského roľníctva v rámci Uhorska. Avšak až vznik Československa priniesol reálne možnosti na zlepšenie postavenia slovenského národa. Ale v novej politickej konštelácii sa Milan Hodža paradoxne dostáva do zložitejšej situácie. Očakáva sa od neho už nielen pôsobenie v prospech Slovákov a Slovenska, ale aj obhajoba záujmov československého štátu. Centralizmus však neumožnil vytvorenie vyvážených vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi, a preto Hodža predkladá v roku 1938 v rámci Národnostného štatútu návrh na ustanovenie slovenského snemu a rozšírenie právomocí slovenských samosprávnych orgánov. Zakrátko, 30. septembra 1938, nasledovalo podpísanie Mníchovskej dohody o anektovaní časti území československého štátu a tak Hodžova koncepcia neuspela.

Kompletný program Dní milana Hodžu 2015 nájdete na adrese: 

http://www.snk.sk/sk/udalosti/92-dni-milana-hodzu-2015/event_details.html

Mgr. Katarína Mažáriová 
manažér publicity DIKDA 

Oddelenie pre styk s médiami a verejnosťou

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library