Ľudovít Štúr počas revolúcie prešiel od slov k činom

Štúrovci vymenili perá za zbrane, ľud vzal do rúk kosy – na víťazstvo to ale nestačilo

Martin, 30. september 2015 - Na jar roku 1848 sa celou Európou prehnala revolučná smršť, ktorá mala zlikvidovať absolutizmus, poddanstvo, uzákoniť rovnosť pred zákonom a zaistiť slobodu národom. Štúr si veľa od toho pre Slovákov sľuboval – avšak počiatočné úspechy povstania vystriedalo vzápätí sklamanie, smútok a porážka.

Vo Viedni 13. marca 1848 padol metternichovský absolutizmus, krátko na to sa v Pešti začalo povstanie. Malé národy sa začali prebúdzať a žiadať jazykové i politické práva. Väčšinu z toho uhorský snem schválil a 11. apríla ich ako tzv. marcové zákony schválil aj panovník Ferdinand V. Poddanstvo bolo zrušené, čím sa stali pred zákonom všetci ľudia rovnými, z absolutistickej monarchie sa stala konštitučná. Marcovými zákonmi sa Uhorsko stalo nezávislým štátom, s rakúskymi a českými krajinami ho spájala iba osoba panovníka. Uhorská vláda s ministrom financií Ľudovítom Kossuthom venovala veľkú pozornosť hospodárskej modernizácii krajiny, avšak odmietala uznať rovnoprávne postavenie ostatných národov v Uhorsku.

foto Stur foto_dokument_Prehlasenie_o_ulozeni_zbrani

Detail z litografie od Vojtěcha Hellicha „Slovanský zjazd v Prahe": Štúr, Ľubomirski, Zap, Dančič, Karadžič, Presl, Palacký, Dvořáček, Šafárik. Litografia pochádza z roku 1848. Fotografia, čb., 18 x 12 cm (Literárny archív SNK, sign. K 19/75)
[Prehlásenie Ľudovíta Štúra a J. M. Hurbana o uložení svojich zbraní], 28. 9. 1849, Brezová
autograf s podpisom a odtlačkom pečate Ľ. Štúra + podpis J. M. Hurbana, 1 strana, 36 x 22 cm (Literárny archív SNK, sign. M 23 X 38)

Slovanské národy svoje politické požiadavky formulovali 2. až 12. júna 1848 na Slovanskom zjazde v Prahe. Tento mal za cieľ zjednotiť všetkých Slovanov žijúcich v monarchii, no vzhľadom na rôzne názory delegátov bola výsledkom kongresu aspoň všeobecná podpora práva na sebaurčenie národov.

Dňa 16. septembra 1848 sa vo Viedni sformovala pod vedením Ľ. Štúra, J. M. Hurbana a M. M. Hodžu a za účasti približne 200 Slovákov a Slovanov Slovenská národná rada (SNR). Tento hlavný orgán Slovákov politicky viedli práve Štúr, Hurban a Hodža, vojenskými veliteľmi boli B. Bloudek, F. Zach a B. Janeček. Tajomníkmi sa stali B. Nosák a D. Bórik.

Ako priebehala revolúcia v meruôsmych rokoch z pohľadu jedného z jej hlavných aktérov prezradia autentické dokumenty z osobného fondu Ľudovíta Štúra v Literíárnom archíve SNK. 

Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/ludovit-stur-pocas-revolucie/ 

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library