Služby V sídelnej budove Služby vydavateľom - ISBN a ISMN Žiadosť o pridelenie čísla ISBN Informácie pre....
Vzdelávacie podujatia 2024
Vzdelávacie podujatia 2024
Kalendár vzdelávacích podujatí pre knižnice a knihovníkov v roku 2024:
E-vzdelávanie knihovníkov / online / - štvrtý ročník
29.02.2024 / Metodické usmernenie pre KULT 10-01 Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
12.03.2024 / Metodické usmernenia pre účastníkov projektu Benchmarking Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
25.04.2024 / Ochrana osobných údajov s nariadením EÚ – GDPR
17.10.2024 / Benchmarking verejných knižníc Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
Semináre
16.05.2024 / Online katalóg: Služby knižníc v digitálnom veku Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
30.10.2024 / Verejná knižnica 4.0 – Umelá inteligencia v knižniciach Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
06.112024 / Knižnice teraz a potom: „Vzdelávanie a chránenie hodnôt. Ide jedno bez druhého?“ Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
Workshopy
16.04.2024 / Rešeršná činnosť v knižnici
18.06.2024 / Detský knihovník – deti do 10 rokov
13.11.2024 / Detský knihovník – deti od 11 do 14 rokov
20.11.2024 / Facilitácia pre metodikov v knižnici
Diskusné fórum
25.09.2024 / Na slovíčko knihovníci: Poskytovanie knižnično-informačných služieb s cieľom poukázať na nové možnosti a trendy Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
Prednášky
09.05.2024 / 20 rokov v EÚ – pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie
21.05.2024 / Duševné vlastníctvo okolo nás. Čo zahŕňa a čo ponúka?
21.06.2024 / Finančná gramotnosť
24.10.2024 / Informačné vzdelávanie
14.11.2024 / Podpora mladých literárnych autorov
Akreditované vzdelávacie programy
13. - 15.05.2024 / Knihovník špecialista na prácu s deťmi a mládežou
18. - 22.10.2024 / Knižnično-informačné služby
Z dejín knižného trhu v kontexte obchodných i osobných vzťahov
Slovenská národná knižnica Správa a spracovanie historických knižničných fondov a historických knižničných dokumentov Vás pozýva na medzinárodnú konferenciu, ktorá sa uskutoční v dňoch 28. – 29. apríla 2025
Pozvánka (pdf, 103 kB)
Invitation_EN (pdf, 99 kB)
The Slovak National Library Department of Administration and Processing of Historical Library Collections and Historical Library Documents Invites you to an international conference
History of the book market in the context of business and personal relationships
Zameranie / Agenda
Slovenská národná knižnica – Odbor správy a spracovania HKD a HKF si Vás dovoľuje pozvať na medzinárodnú konferenciu venovanú problematike dejín knihy. Kľúčovou úlohou knižníc okrem sústreďovania, ochrany a sprístupňovania dokumentov je poskytovanie služieb bádateľom prostredníctvom metadát v podobe bibliografických údajov. V nadväznosti na úlohy spojené s objasňovaním pôvodu miesta uloženia, vlastníctva a vzťahov je kniha predmetom výskumu v rôznych oblastiach knižničných vied – od autorských, vydavateľských, tlačiarenských či zberateľských vzťahov a obsahových analýz až po ich deklaráciu odborným kruhom v podobe tlačených katalógov, monografií, odborných publikácií, zborníkov či štúdií a elektronicky prístupných informácii v podobe digitálnych objektov, dát a ďalších informácií.
Prostredie knižnej produkcie prirodzene vytváralo podmienky na profesné, obchodné, ale aj neformálne či osobné vzťahy medi autormi, kníhkupcami, nakladateľmi, tlačiarmi, ďalej mecénmi, zberateľmi či ďalšími rolami. Tieto vzťahy reflektovali sociálne, spoločenské i politické podmienky a situáciu daného prostredia. Hlavnou ambíciou konferencie je priniesť témy zamerané na poznanie obchodných kontaktov, konkurenčných pomerov a ďalších súvislostí spojených s daným prostredím. Zaujímajú nás vzťahy medzi rolami kníhkupcov, tlačiarov, nakladateľov, ale aj ďalších zainteresovaných strán (autorov, grafikov, dedikantov).
Zároveň privítame texty z dejín kníhkupeckej, vydavateľskej, autorskej či zberateľskej činnosti (knižnice osobností, šľachtické, cirkevné a iné). Zaujímajú nás aj príspevky venované problematike výskumu inkunábul a tlačí 16. storočia ďalej knižnej väzby, žánrovej produkcie tlačí, používanej grafike a podobne. S ohľadom na meniace sa podmienky v oblasti bádateľskej praxe privítame aj nové informácie o zdieľanom či vzdialenom prístupe k informáciám relevantným pre bádateľov, alebo poznatky o databázach, ktoré môžu pomôcť pri výskume dejín knihy. Účastníci budú mať možnosť zaslať príspevok do časopisu KNIHA.
The Slovak National Library would like to invite you to an international conference to discuss the past, present and the future of research of book history. The key role of libraries, in addition to gathering, protecting and making documents available, is to provide services to researchers through metadata in the form of bibliographic data. Following on, the book is the subject of research in various areas of library science – from publishing, printing, book collecting and content analysis to their presentation by theprofessional circle in the form of printed catalogues, monographs, publications, and providing electronic access in the form of digital objects, data and other information.
The milieu of book production naturally created conditions for professional, business, but also private or personal relationships between authors, booksellers, publishers, printers, patrons, collectors and other roles. These relationships reflected social, societal and political conditions and the situation of the given environment. The main ambition of the conference is to bring topics aimed at getting to know business contacts, competitive conditions and other contexts connected with the book market and book production. We are interested in the relationships between roles of booksellers, printers, editors, but also other interested parties (authors, graphic artists, dedicatees).
We expect studies from the history of the book culture in Slovakia and also in the European regions in terms of provenance, bookselling, publishing or collecting activities (libraries of personalities, noble families, monasteries). We are also interested in contributions devoted to the issue of book binding, genre print production, illustrations, etc. With regard to the changing conditions in the field of research practice, we also welcome new information about shared or remote access to information relevant to researchers, or knowledge about databases that can help in researching the history of the book. Selected studies will be published in the peer-reviewed proceeding journal Kniha.
Registrácia / Registration
Vyplnenú návratku (docx, 11 kB) môžete zaslať najneskôr do 28. februára 2025 na e-mailovú adresu: daniela.skulova@snk.sk. Zaradenie príspevku do programu konferencie Vám potvrdíme do 7. marca 2025. Autorom príspevkov vybraných do časopisu bude vytvorená autorská zmluva. Tešíme sa na Vašu účasť!
Please, send the completed application form (docx, 14. kB) no later than 28th of February 2025 to the e-mail address: daniela.skulova@snk.sk. We will confirm the in clusion of the contribution in the conference program by 7th March 2025. A contract will be created for the author of the contributions selected for the journal Kniha. We are looking forward to your participation!
Kontakt / Contact
V prípade akýchkoľvek otázok o konferencii, nás neváhajte kontaktovať / If you are interested in the conference, you can contact us:
- e-mail adresa / email address: daniela.skulova(at)snk.sk
- poštová adresa / mailing adress:
Slovenská národná knižnica Odd. spracovania HKD a HKF Námestie J. C. Hronského 1 036 01 Martin Slovenská republika |
Slovak National Library Historical Book Documents and Historical Book Collections' Processing Dept. Námestie J. C. Hronského 1 036 01 Martin Slovak Republic |
- telefón / telephone: +421 43 2451 336
Kde nás nájdete: / Where you can find us:
Členstvo
Slovenská národná knižnica je členom týchto domácich a medzinárodných organizácií:
ICOM (International Council of Museums). Medzinárodná rada múzeí je celosvetová organizácia, ktorej hlavným cieľom je zachovávanie a ochrana celosvetového kultúrneho dedičstva. Ide o jedinú medzinárodnú organizáciu, ktorá zastupuje múzeá a muzeálnych pracovníkov. Od roku 1946 pomáha svojim členom napĺňať ich poslanie, ktorým je ochrana a šírenie kultúrneho dedičstva. Združuje viac ako 32 000 členov a tvoria ju národné výbory, ktoré zastupujú 136 krajín, a medzinárodné výbory združujúce muzejných pracovníkov z celého sveta na základe špecializácie. Sekretariát ICOM sídli v budove UNESCO v Paríži.
Zväz múzeí Slovenska (ZMS) pôsobí ako záujmové profesijné združenie múzeí na Slovensku. Jeho poslaním je presadzovať a rozvíjať záujmy múzeí, koordinovať činnosť múzeí, podporovať múzejníctvo na Slovensku.
SANET (Slovak academic network) je národná organizácia pre sieťovanie výskumu a vzdelávania na Slovensku. Jej cieľom je zabezpečenie prevádzky dátovej siete SANET a poskytovanie ďalších telekomunikačných a informačných služieb najmä pre akademickú, t.j. vedecko-výskumnú, univerzitnú a vzdelávaciu sféru v Slovenskej republike.
CENL (The Conference of European National Librarians). Konferencia európskych národných knižníc je sieť 46 národných knižníc v 45 európskych krajinách. Od roku 1987 CENL pracuje na presadzovaní veci európskych národných knižníc, čím posilňuje ich osobitnú úlohu pri zachovávaní kultúrneho dedičstva kontinentu a jeho sprístupnení všetkým.
Consortium UDC (UDC). Konzorcium UDC je organizácia založená s cieľom riadiť vývoj a šírenie univerzálnej desatinnej klasifikácie v najlepšom záujme jej používateľov. Konzorcium bolo založené Medzinárodnou federáciou pre dokumentáciu (FID) a vydavateľmi holandského, anglického, francúzskeho, japonského a španielskeho vydania. Konzorcium prevzalo vlastníctvo univerzálneho desatinného triedenia 1. januára 1992. Konzorcium má strategické, riadiace a propagačné povinnosti súvisiace s MDT.
ISMN (International Standard Music Numbering). Medzinárodná agentúra pre štandardné číslovanie hudobnín pre medzinárodné štandardné číslovanie hudobnín je v Slovenskej národnej knižnici v Martine. Systém ISMN sa začal v Slovenskej republike používať v roku 2008. Vrcholným celosvetovým orgánom je Medzinárodná agentúra ISMN so sídlom v Berlíne.
ISBN (International Standard Book Number). Medzinárodná agentúra ISBN začala v Slovenskej republike fungovať v roku 1989, kedy bol zavedený v SR štandard prideľovania. Jeho cieľom jednoznačne identifikovať konkrétny titul alebo určité vydanie titulu konkrétneho vydavateľa. Úlohou agentúry je zabezpečiť evidenciu prideľovania správnych čísel ISBN publikáciám, ktoré vznikajú v slovenských vydavateľstvách. Medzinárodná agentúra ISBN sídli v Londýne a združuje národné agentúry.
IFLA (International Federation Library Association). Medzinárodná federácia knižničných asociácií a inštitúcií je medzinárodný orgán zastupujúci záujmy ľudí, ktorí sa spoliehajú na knižnice a informačných profesionálov. Bola založená 30. septembra 1927 na výročnom stretnutí Britskej asociácie knižníc v Edinburghu v Škótsku a oficiálne začala v roku 1929 s 15 členmi z 15 krajín. Teraz máme viac ako 1500 členov a pridružených spoločností z približne 150 krajín sveta.
CERL (Consortium of European Research Libraries). Konzorcium európskych vedeckých knižníc je konzorcium výskumných knižníc, predovšetkým v Európe, ktoré uľahčuje prístup historikom so záujmom o históriu knihy poskytovaním online zdrojov. Organizácia tiež poskytuje granty knihovníkom, organizuje semináre a workshopy a od roku 1998 vydáva periodikum CERL Papers.
Kniha / quo vadis knižná kultúra
Slovenská národná knižnica Správa a spracovanie historických knižničných fondov a historických knižničných dokumentov
Vás pozýva na medzinárodnú konferenciu
Kniha / quo vadis knižná kultúra
ktorá sa uskutoční v dňoch 23. – 25. apríla 2024
Program (pdf, 46.13 KB)
Plagát (pdf, 22.06 KB)
The Slovak National Library Department of Administration and Processing of Historical Library Collections and Historical Library Documents
Invites you to an international conference
Book / quo vadis Book Culture
Zameranie / Agenda
Slovenská národná knižnica – Odbor správy a spracovania HKD a HKF si Vás dovoľuje pozvať na medzinárodnú konferenciu venovanú problematike dejín knihy. Kľúčovou úlohou knižníc okrem sústreďovania, ochrany a sprístupňovania dokumentov je poskytovanie služieb bádateľom prostredníctvom metadát v podobe bibliografi ckých údajov. V nadväznosti na úlohy spojené s objasňovaním pôvodu miesta uloženia, vlastníctva a vzťahov je kniha predmetom výskumu v rôznych oblastiach knižničných vied – od autorských, vydavateľských, tlačiarenských či zberateľských vzťahov a obsahových analýz až po ich deklaráciu odborným kruhom v podobe tlačených katalógov, monografi í, odborných publikácií, zborníkov či štúdií a elektronicky prístupných informácii v podobe digitálnych objektov, dát a ďalších informácií.
Názov konferencie – KNIHA odkazuje jednak na predmet výskumu zameraného na dejiny tohto média, a zároveň poukazuje aj na zborník, ktorého najstaršie vydanie má vročenie 1974. Už viac ako päťdesiat rokov prináša bádateľom najnovšie poznatky z výskumov dejín knižnej kultúry na Slovensku a v zahraničí. Prioritne sa zameriava na históriu a kultúrne aspekty tohto média. V poslednom období informuje aj o procesoch a výstupoch spojených s novým bádateľským prostredím zdieľaného a vzdialeného prístupu k informáciám v širokom spektre vonkajších a vnútorných znakov knihy či príbuzných historických tém. Preto sa chceme v tomto ročníku zamerať na problematiku média knihy a jej výskumu v kontexte prebiehajúcich vedeckých projektov alebo výstupov z už ukončených úloh. Hlavnou témou tohto ročníka je knižná kultúra a historické témy ako riešiteľské projekty v prostredí vedeckých knižníc, univerzít či výskumných ústavov a ďalších pamäťových inštitúcií. Máme ambíciu poskytnúť platformu na diskusiu o stave a smerovaní výskumu dejín knižnej kultúry v slovenskom ale aj zahraničnom prostredí. Chceli by sme vyzvať kolegov zo zahraničných inštitúcií, aby využili túto príležitosť na zdieľanie a výmenu skúseností a informácií s cieľom komparácie výskumných úloh a projektov.
Zároveň privítame texty z dejín kníhkupeckej, vydavateľskej, autorskej či zberateľskej činnosti (knižnice osobností, šľachtické, cirkevné a iné). Zaujímajú nás aj príspevky venované problematike inkunábul, knižnej väzby, ilustrácie a podobne. Príspevky z konferencie budú publikované v zborníku KNIHA 2024.
The Slovak National Library would like to invite you to an international conference to discuss the past, present and the future of research of book history. The key role of libraries, in addition to gathering, protecting and making documents available, is to provide services to researchers through metadata in the form of bibliographic data. Following on, the book is the subject of research in various areas of library science – from publishing, printing, book collecting and content analysis to their presentation by theprofessional circle in the form of printed catalogues, monographs, publications, and providing electronic access in the form of digital objects, data and other information.
The name of the conference – BOOK refers both to the subject of research focused on the history of thismedium, and at the same time points out the periodical publication, which was issued for the first time in 1974. For fifty years, it has been bringing researchers the latest knowledge from research into the history of book culture in Slovakia and abroad. It primarily focuses on the history and cultural aspects of this medium. Recently, it also reports on the processes and outputs associated with the new research environment – digital catalogues with copies of historical prints. This allows remote access to information in a wide range of external and internal features of the book or related historical topics. Therefore,
this year we want to focus on the current trends and development of the book medium and its research in the context of ongoing or already completed scientific projects. The main theme of our conference is book culture and historical topics reflected in current research projects at scientific libraries, universities and other memory institutions. The goal of the conference is to create a platform for discussion on the state and direction of research of the history of book culture in Slovakia and abroad. We would like to invite colleagues from foreign institutions to use this opportunity to share experiences and information in order to compare research tasks and projects.
At the same time, we welcome texts from the history of bookselling, publishing or collecting activities (libraries of personalities, nobles, churches and others). We are also interested in contributions devoted to the issue of incunabula, book binding, illustration etc. Contributions from the conference will be published in the proceedings of the BOOK 2024.
Registrácia / Registration
Vyplnenú návratku (docx, 14.95 KB) môžete zaslať najneskôr do 1. marca 2024 na e-mailovú adresu: daniela.skulova@snk.sk. Zaradenie príspevku do programu konferencie Vám potvrdíme do 15. marca 2023. Tešíme sa na Vašu účasť!
Please, send the completed return (docx, 15.37 KB) no later than 1st of March 2024 to the e-mail address: daniela.skulova@snk.sk. We will confirm the in clusion of the contribution in the conference program by 15th March 2024. We are looking forward to your participation!
Kontakt / Contact
V prípade akýchkoľvek otázok o konferencii, nás neváhajte kontaktovať / If you are interested in the conference, you can contact us:
- e-mail adresa / email address: daniela.skulova(at)snk.sk
- poštová adresa / mailing adress:
Slovenská národná knižnica Odd. spracovania HKD a HKF Námestie J. C. Hronského 1 036 01 Martin Slovenská republika |
Slovak National Library Historical Book Documents and Historical Book Collections' Processing Dept. Námestie J. C. Hronského 1 036 01 Martin Slovak Republic |
- telefón / telephone: +421 43 2451 336
Kde nás nájdete: / Where you can find us:
Kalendár knihovníckych podujatí knižníc na Slovensku
Ak aj Vaša knižnica organizuje vzdelávacie podujatie určené pre knihovníkov, prosíme, dajte nám o ňom vedieť. Pre zaradenie Vášho podujatia do online kalendára vyplňte formulár.
Rok 2025
- 13. 5. 2024 -14. 5. 2025 / TLIB 2025 Budúcnosť knižníc: umelá inteligencia a inovácie na ceste od vízií k praxi / Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici
Rok 2024
- 4. 12. 2024 / Bezpečnosť v školskom a knižničnom prostredí / Krajská knižnica v Žiline
- 20. 11. 2024 / Facilitácia pre metodikov v knižnici / Slovenská národná knižnica
- 14. 11. 2024 / Motivačné aktivity s detským čitateľom 2024 – vzdelávací seminár / Knižnica pre mládež mesta Košice
- 13. 11. 2024 / Podujatia v knižnici pre násťročných / Slovenská národná knižnica
- 12.11.2024 - 13. 11. 2024 / Medzinárodná prehliadka knižničných podujatí 2024 / Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove
- 6. 11. 2024 / Knižnice teraz a potom / Slovenská národná knižnica
- 30. 10. 2024 / Verejná knižnica 4.0 - Umelá inteligencia v knižniciach / Slovenská národná knižnica
- 23. 10. 2024 / Rozvoj čitateľskej, informačnej a mediálnej gramotnosti / Ako knižnice a školy môžu deťom a mládeži pomôcť hodnotiť informácie a prekonať nástrahy (najmä) v realite on-line prostredia / Krajská knižnica v Žiline
- 17. 10. 2024 / Benchmarking verejných knižníc / Slovenská národná knižnica
- 14. 10. 2024 - 16. 10. 2024 / Hyperlib - INFOS 2024 / Spolok slovenských knihovníkov a knižníc
- 14. 10. 2024 - 15. 10. 2024 / Od papiera ku knihe / Spolok maďarských knihovníkov na Slovensku
- 25. 9. 2024 / Na slovíčko knihovníci / Slovenská národná knižnica
- 26. 8. 2024 / Kam smeruje budúcnosť: zvyšovanie digitálnej gramotnosti mládeže / Štátna vedecká knižnica v Košiciach
- 19. 6. 2024 / Vojna a školstvo – vojna a spoločnosť – vojna a každodenný život (pramene, dobová tlač a literatúra) / Štátna vedecká knižnica v Prešove
- 18. 6. 2024 / Detský knihovník v knižnici / Slovenská národná knižnica
- 3. 6. 2024 / Mládež a knižnice / Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
- 21. 5. 2024 - 22. 5. 2024 / TLib 2024 POKLADY SLOVENSKEJ KULTÚRY / Štátna vedecká knižnica Banská Bystrica
- 16. 5. 2024 / Online katalóg: Služby knižníc v digitálnom veku / Slovenská národná knižnica
- 25. 4. 2024 / Knižnično-informačný systém BIBLIB / Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre
- 25. 4. 2024 / Ochrana osobných údajov v súlade s nariadením EÚ - GDPR / Slovenská národná knižnica
- 23. 4. 2024 - 25. 4. 2024 / Kniha / quo vadis knižná kultúra / Slovenská národná knižnica
- 22. 4. 2024 / Fakty a komunikácia v digitálnej dobe / Mestská knižnica Žilina
- 16. 4. 2024 / Rešeršná činnosť v knižnici / Slovenská národná knižnica
- 8. 3. 2024 / Odborný deň knihovníkov - Storytelling (v maďarskom jazyku) / Žitnoostrovská knižnica v Dunajskej Strede
- 12. 3. 2024 / Metodické usmernenia pre účastníkov projektu Benchmarking / Slovenská národná knižnica
- 29. 2. 2024 / Metodické usmernenia pre KULT 10-01 / Slovenská národná knižnica
- 28. 2. 2024 / Spracovanie hudobných dokumentov vo formáte MARC 21 / Slovenská národná knižnica
Rok 2023
- 9. 11. 2023 / Motivačné aktivity s detským čitateľom 2023 / Knižnica pre mládež mesta Košice
- 25. 10. 2023 - 26. 10. 2023 / Hudobniny, audio- a audiovizuálne dokumenty v premenách času / Slovenská národná skupina IAML a Hudobné centrum
- 19. 10 .2023 - 20. 10. 2023 / Ako nenaletieť hlúpostiam / Americké Centrum Košice (Štátna vedecká knižnica v Košiciach)
- 21. 9. 2023 - 22. 9. 2023 / Akadémia moderného knihovníka 2023 / Knižnica pre mládež mesta Košice
- 20. 9. 2023 / Knižnica v živote dieťaťa VI. / Krajská knižnica v Žiline
- 17. 9. 2023 - 19. 9. 2023 / Na jednej lodi - Odborný deň Spolku maďarských knihovníkov na Slovensku / Spolok maďarských knihovníkov na Slovensku
- 5. 9. 2023 - 6. 9. 2023 / ...aby pamäť nestarla..... / Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou, OZ Korálky, Prešovský samosprávny kraj
- 7. 6. 2023 / Knižnice seniorom II / Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
- 1. 6. - 2. 6 2023 a 6. 10. 2023 / Metódy získavania spätnej väzby v kontexte dizajnu služieb / Krajská knižnica Ľudovíta Štúra
- 30. 5. 2023 – 31. 5. 2023 / Medzinárodná prehliadka knižničných podujatí 2023 / Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove
- 25. 5. 2023 / Metodika popisu článkov a kníh podľa pravidiel RDA, tvorba autorít / Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, Slovenská národná knižnica, Spolok slovenských knihovníkov a knižníc
- 23. 5. 2023 – 24. 5. 2023 / TLib – Trends in Libr@ries> / Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Slovenská asociácia knižníc, Spolok slovenských knihovníkov a knižníc
- 17. 5. 2023 – 18. 5. 2023 / Seminár slovenských a českých hudobných knihovníkov / Slovenská národná skupina IAML
- 17. 5. 2023 - 18. 5. 2023 / Nové zručnosti pre manažérov knižníc / Krajská knižnica Ľudovíta Štúra
- 26. 4. 2023 / Efektívne služby knižnice pre súčasnú spoločnosť (príklady z praxe) / Mestská knižnica v Bratislave
- 19. 4. 2023 / Význam knižnice v živote tínedžera / Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre
- 18. 4. 2023 / Skúsme to! Tiché knihy v praxi / Spolok maďarských knihovníkov na Slovensku
- 30. 3. 2023 / Celoslovenský online seminár zameraný na vedenie odborných evidencií školskej knižnice a na elektronizáciu školských knižníc / Národný inštitút vzdelávania a mládeže
- 28. 3. 2023 / Celoslovenský online seminár zameraný na vedenie odborných evidencií školskej knižnice a na elektronizáciu školských knižníc / Národný inštitút vzdelávania a mládeže
Vzdelávacie podujatia 2022
Plán vzdelávacích podujatí pre rok 2022 (pdf, 1.46 MB)
Kalendár realizovaných vzdelávacích podujatí pre knižnice a knihovníkov v roku 2022:
E-vzdelávanie knihovníkov /online/ - druhý ročník
- 6. december 2022 / Fake news
Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
- 13. október / Benchmarking verejných knižníc
Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
- 13. apríl 2022 / Negociačné schopnosti u knihovníka v službách
- 12. apríl 2022 / Metodické usmernenia pre účastníkov projektu Benchmarking knihoven (aj potenciálnych)
- 2. marec 2022 / Dobrý knižničný fond + príklady dobrej praxe
Prezentácia z prednášky - Mgr. Zuzana Prachárová (pdf, 883.29 KB)
Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
- 16. február 2022 / Grantexpert – cesta úspešného projektu (Know-how pre prípravu a realizáciu projektov v knižnici)
- 4. februára 2022 / Možnosti programu Erasmus +
Podujatie si môžete pozrieť na Youtube kanáli SNK.
- 19. január 2022 / Metodické usmernenia k príprave štatistického zisťovania a k uvádzaniu štatistických údajov v KULT (MK SR) 10-01 nielen pre metodičky a metodikov. (pdf, 386.12 KB)
Podujatie si môžete pozrieť na YouTube kanáli SNK.
Semináre
- 15. november 2022 / Verejná knižnica 4.0 a knihovník (2. roč.): Dobrovoľníctvo a knižnice
- 26. október 2022 / Knižnice teraz a potom (2. roč.): Podpora čitateľstva
Workshopy – realizovaná séria 5 workshopov zameraných na rozvoj zručností knihovníka
- 15. december 2022 / Bibliografia kníh a špeciálnych dokumentov
- 29. november 2022 / IT v knižnici
- 19. október 2022 / Metodik v knižnici
- 13. september 2022 / Komunikácia s násťročnými
- 6. apríl 2022 / Detský knihovník v knižnici
Diskusné fórum
- 28. september 2022 / Podujatia v knižnici na hrane zákona
Podujatie si môžete pozrieť na YouTube kanáli SNK.