Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /44. týždeň 2018/
Koniec októbra sa niesol v znamení celoštátnych osláv 100. výročia vzniku Československa. S Katalógom digitálnej knižnice SNK, si môžete zaspomínať na najväčšie československé filmové hity. U nás nájdete nielen literárne predlohy ku niektorým z nich, ale aj dobové recenzie, reakcie divákov, rozhovory s rodiacimi sa hviezdami. Prečítajte si, ako hodnotili kritici herecký prejav Sagvana Tofiho či Vendulky Utešiteľky zo ságy Ako básnici prichádzajú o ...
So vznikom republiky sa začala písať aj história spoločnej kinematografie. Herci a herečky, ktorí túžili po neutíchajúcej sláve a príjmoch Poly Negri, Lie de Puty či Petra Lorreho už nemuseli snívať o ponukách spoza veľkej mláky.
Knihu Pola Negri známa i neznáma a ďalšie dokumenty o dive svetového mena s poľsko-slovenskými koreňmi, si môžete prečítať v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Nemé filmy pomaličky, pomaličky ustupovali hovoreným a v roku 1931 začínajú pri Prahe vyrastať Barrandovské štúdiá, ktoré sú dodnes pojmom vo svete filmárov. Vďaka profesionálnej technike, schopným tvorcom a ateliérom, sa aj v Československu zrodili hviezdy: Jindřich Plachta, Theodor Pištek (hral napríklad Jura Jánošíka), Adina Mandlová, Nataša Gollová či veční elegáni Oldřich Nový a František Krištof Veselý. V knihe Historie československého filmu 1930 – 1945 si zaspomínate na skvelé filmy pre pamätníkov, ako napr. To neznáte Hadimršku, Cesta do hlubín študákovy duše, Eva tropí hlouposti a mnoho ďalších.
Historie československého filmu v obrazech 1930-1945 (autori: Brož, Jaroslav; Frída, Myrtil) a ďalšie knihy a časopisy o filme sú dostupné aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK
V roku 1977 vydal Československý filmový ústav zaujímavé skriptá, v ktorých ponúka presný prehľad filmov, ktoré boli v Československu nakrútené v rokoch 1972 – 1976. Poctiví diváci filmov pre pamätníkov práve v tejto knižočke zistia, ktorý film im ušiel. Pamätáte si napríklad jemným sci-fi šmrncnutú komédiu Hodíme se k sobě, miláčku?, Holky z porcelánu či ságu o Homolkovcoch s famóznou Helenou Ružičkovou a Janom Husákom?
Československé filmy 1972-1976 : (filmografie) v Katalógu digitálnej knižnice SNK (s. 37) pripomenie či predstaví filmy 7. dekády 20. storočia.
Medzi legendárne vecičky, ktoré celoštátne televízie i jej regionálne pobočky nespočetne veľakrát „otočili", patril aj československo-maďarský historicko dobrodružný seriál z roku 1975 Vivat Beňovský! V Historickej revue, číslo 1 z roku 2011, s. 31 – 35, ročník 22 si môžete prečítať, ako to s tým kráľom Madagaskaru naozaj bolo. Tú romantickú verziu nájdete vo Filme a divadle číslo 25 z roku 1975 v podaní Jozefa Adamoviča, ktorý si fešného grófa zahral.
Zatiaľ čo Pavla Kríža, kritici hodnotili ako „obohacujúceho postavu Štépána o intelektuálny rys osobnosti", jeho hereckú partnerku Adrianu Tarábkovú (stvárňujúcu Borúvku) priradili medzi tie, ktoré „rozšírili počet prostoduchých naiviek v českej filmovej komédii." Kritici v roku 1984 však vyzdvihli humor Josepha Dielleho z Konga, ktorý stvárnil legendárneho Mirečka - študenta medicíny Numira Casa Thombo from Bujumbura. My však máme pre vás inú kontrolnú otázku: Pamätáte si, ktorá hviezda stvárnila okrajovú postavu, docenta Miroslava Zajíca? Napovieme vám, že prezentoval výsledky výskumu Katedry duševnej hygieny a poúčal študentov, ako si optimálne rozložiť študijné a pracovné pomôcky na písacom stole. Vyhralo Leffinqwellovo – Bronštejnove rozloženie písacieho stola, takzvaná Zajícova varianta :-) (Jak básníci přicházejí o iluze, In: Film a divadlo, roč. 29, č. 5 (1985), s. 23)
Časopis Film a divadlo poskytoval recenzie filmových aj divadelných noviniek z produkcie československej umeleckej sféry. Vy sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť v Katalógu digitálnej knižnice.
Kasovým trhákom sa v roku 1983 stal film režiséra Jaroslava Soukupa, Vítr v Kapse, ktorého inšpiroval vlastný pracovný zážitok v jednej automobilke. Rebelantskí hrdinovia v podaní Sagvana Tofiho a Lukáša Vaculíka „urputne bojujú o svoju pravdu - ich konanie nie je vždy sympatické ani čitankovo príkladné." ....nuž, ani tá smrť Cyrila (S. Tofi) voči diváčkam veru nebola fér... Film videlo úctyhodných 1 900 000 divákov a vysielal sa v televíziách 15 krajín sveta. O filme sa dozviete aj v časopise Film a divadlo, roč. 27, č. 10 (1983), s. 15.
V Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 2. novembru 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.