Inkunábuly – umenie európskych knižných tvorcov 15. storočia
Kniha Inkunábuly – umenie európskych knižných tvorcov 15. storočia je ďalšou zo série reprezentatívnych monografií, ktoré prezentujú bohatstvo a rôznorodosť fondov Slovenskej národnej knižnice. Tentokrát tlače 16. storočia, ktoré na vyše 700 stranách dokumentujú krásu knižnej kultúry v prelomových obdobiach západnej civilizácie.
Inkunábuly, za ktoré sa považujú prvé tlačené vydania od vynálezu kníhtlače (1447) do roku 1500, sa na naše územie dostávali spočiatku prostredníctvom študentov európskych univerzít. Neskôr aj cez dvor humanisticky orientovaného panovníka Mateja Korvína, kláštorných, kapitulských a biskupských biblioték.
V 18. storočí sa zriedkavo objavujú aj v zbierkach slovenských osvietenských vzdelancov – Mateja Bela či Adama Františka Kollára. Ich hodnotu poznala aj obrodenecká inteligencia, ktorej osobné knižnice sa v podobe darov stali základom historických knižných zbierok Matice slovenskej.
Inkunábulám predchádzal stáročný vývoj rukopisných foriem knihy – kódexov. Boli zdobené knižnou maľbou (iluminácia), kaligrafiou a perokresbou. Všetky našli uplatnenie aj po Gutenbergovom vynáleze modernej technológie kníhtlače, ktorý je je založený na objave písmolejárstva a formách usporiadanej sadzby.
Okrem toho, publikácia poskytuje prehľad o historickom vývoji zbierky inkunábul SNK od polovice 19. storočia do súčasnosti, anotované záznamy k vybraným prvotlačiam s ich bibliografickými citáciami, bio-bibliografické profily tlačiarov, nakladateľov a vydavateľov. Dopĺňa ich bohatý zoznam použitej literatúry, on-line zdrojov i rozsiahlejšie resumé v anglickom a nemeckom jazyku.
Kniha PhDr. Ľubomíra Jankoviča, PhD., historika knižnej kultúry, získala výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2015 v kategórii publikácií.
Cena: 97,00 €