Fonografické valce v 21. storočí
Hlavnými témami zborníka odborných príspevkov Fonografické valce v 21. storočí, ktoré zazneli na rovnomennej konferenci v roku 2021, je najmä ochrana tohto nosiča v pamäťových inštitúciách doma i v zahraničí a sprístupňovanie jeho obsahu.
Pokusy zachytiť ľudský hlas sa objavili už v 19. storočí. To, čo bolo pokladané priam za zázrak je dnes pre nás historicky cenným artefaktom, ktorý chceme uchrániť a jeho obsah sprístupňovať pre nasledujúce generácie.
Odborníci v SNK nedávno skúmali, ako zlepšiť fyzický stav tohto média v zbierke Literárneho archívu, kde evidujeme 232 fonografických valcov rôzneho typu, pričom najstaršie z nich pochádzajú z rokov 1914 – 1916. V roku 2019 sa na viacerých valcov zistilo povrchové poškodenie neznámeho pôvodu. O podrobnostiach a výsledkoch výskumu ako aj o dotazníkovom prieskume výskytu týchto nosičov v iných pamäťových a fondových inštitúciách na Slovensku a v zahraničí sa dočítate práve v zborníku Fonografické valce v 21. storočí. Tematicky a obsahovo je určený najmä hudobníkom a pracovníkom knižníc, archívom, múzeám a galériám, súkromným reštaurátorom ako aj zberateľom a tiež študentom stredných a vysokých škôl z hudobných, etnomuzikologických, elektroakustických, reštaurátorských a príbuzných odborov. Pomôže im získať nové informácie o spôsoboch evidencie, odborného spracovania, preventívnej ochrany, formy digitalizácie, sprístupňovania týchto nosičov a prezentácie verejnosti.
O svoje skúsenosti sa podelilo aj niekoľko ďalších inštitúcií. Zástupca Národného múzea Českej republiky Filip Šír píše o projekte inštitúcie, ktorého cieľom je vyvinúť, otestovať a zaviesť vhodné postupy na riešenie komplexnej problematiky dlhodobej ochrany a sprístupnenia zvukových záznamov uložených na historických nosičoch. Príspevok zo Štátnej akadémie výtvarných umení v Stuttgarte pojednáva o poznatkoch v oblasti najnovšieho vývoja technológií v oblasti uchovávania a digitalizácie záznamov z fonografických valcov.
Súčasťou zborníka sú aj postrehy zberateľov na dnes už exotické nosiče zvuku 19. a začiatku 20. storočia. Nemenej atraktívne sú príspevky, ktoré mapujú nahrávky slovenského folklóru a zberateľskú činnosť našich národovcov.
Cena: 31,15 €