Re500formácia
Martin, 7. júla 2017 — Slovenská národná knižnica si pripomenula 500. výročie reformácie aj výstavou Re500formácia, nad ktorou prebral záštitu Joachim Bleicker, veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko.
"Reformácia spolu s renesanciou a humanizmom stáli pri zrode modernej spoločnosti, preto je významná nielen pre veriacich a, ale pre celý západný civilizačný okruh. S reformáciou je spojený rozvoj kníhtlače, ktorý priniesol obrovský krok k demokratizácii poznania, vznik prvej slovenskej knihy, Bardejovského katechizmu, ktorý jediný exemplár na svete uchovávame, či rozvoj národných jazykov, kultúry a vzdelanosti, " uviedla v príhovore Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK. Vynález Johanna Gutenberga v roku 1455 totiž pomohol rozšíriť myšlienky na zmeny takou závratnou rýchlosťou po celej Európe! Preto je úplne prirodzené, že Slovenská národná knižnica, ako národná pamäťová inštitúcia, si pripomína toto výročie.
Myšlienky nemeckého reformátora Martina Luthera zanechali hmatateľnú odozvu pred 500 rokmi v celej Európe. Preto si cirkevné aj apolitické a kultúrne inštitúcie a metropoly od Španielska až po Ukrajinu pripomínajú deň, kedy Martin Luther v roku 1517 na bránu kostola vo Wittenbergu pribil 95 téz, ktorými kritizoval vtedajšiu cirkev. Práve tento akt sa pokladá za začiatok reformačného hnutia.
Výstava ponúka návštevníkom možnosť nahliadnuť do tých najcennejších fondov a dokumentov, ktoré sa s reformáciou viažu a sú deponované v SNK. Zachytávajú zmeny - a to nielen cirkevné, ale aj spoločenské, historické i kultúrne, ktorými uhorská a slovenská spoločnosť prešla pod vplyvom reformácie. Výstava zároveň zachytáva vplyv nových myšlienok na rozvoj jazykov, školstva a vzdelanosti ale aj vznik protihabsburgských povstaní a národné obrodenie v 19. storočí.
V súvislosti s výstavou Re500formácia SNK a Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko Bratislava pripravili pre verejnosť panelovú diskusiu s poprednými predstaviteľmi evanjelických cirkví a verejného života v Nemecku a na Slovensku pod názvom Svedomie – rebélia – zodpovednosť. Dedičstvo reformácie v dnešnej Európe (26. júna 2017). Výstavu doplnia aj kultúrno-vzdelávacie podujatia. Školské kolektívy majú možnosť absolvovať napríklad komentovanú prehliadku výstavy Re500formácia alebo prednášku o vplyve reformácie na spoločnosť. Hoci téma siaha päť storočí do histórie, v Literárnom múzeu SNK sa nebránime moderným technológiám a návštevníci si v Magic Boxe môžu prelistovať aj zdigitalizovanú verziu najstaršej slovenskej knihy a ďalších dokumentov viažucich sa k reformácii.
Viac informácií o výstave Re500formácia a konkrétne termíny nájdete v Kalendári podujatí SNK.
Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa
Autor výstavy: prof. PhDr. Peter Kónya, PhD.
Na scenári a tvorbe katalógu spolupracovali: Mgr. Jana Cabadajová a Mgr. Karin Šišmišová
Výtvarné a grafické spracovanie výstavy a katalógu: Mgr. Art. Peter Liška
Koordinátor projektu: Mgr. Slávka Gulánová, MBA
Dokumenty na výstavu Re500formácia pripravili pracovníci Ochrany fondov SNK
Fotografie: Mgr. Art. Peter Snadík
Literatúra v múzeu - netradičné vyučovacie hodiny a prednášky pre školské kolektívy:
Fotogaléria z vernisáže výstavy:
foto: R. Ondrašovič, SNK