SNK v roku 2017: Digitalizácia a sprístupňovanie online

Slovenská národná knižnica sa v roku 2017 sústredila najmä na rozvoj zahraničnej spolupráce a systematické digitalizovanie svojich fondov. V Katalógu digitálnej knižnice SNK úspešne sprístupnila 169 570 zdigitalizovaných periodík a vytvorila scenár pripravovanej novej stálej expozície Literárneho múzea SNK.

Po ukončení národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (2012 – 2015) sa SNK sústredila vlani na zvládnutie jeho udržateľnosti. „Pozitívne hodnotím, že sme opäť prekročili niektoré záväzné ukazovatele. Podarilo sa nám zoskenovať 47 892 objektov rôzneho typu, čo bolo o 18,4 % viac, ako sme plánovali.," konštatovala Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK. Zároveň doplnila, že SNK kompletne pripravila a očistila 52 790 objektov, čo bolo o 22% nad rámec plánu.

Plnotextové verzie zdigitalizovaných objektov SNK sprístupňuje vo svojich priestoroch v Katalógu digitálnej knižnice SNK pre širokú verejnosť. Používatelia už teda nemusia čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu, k tisícom zdigitalizovaných objektov sa dá dostať ihneď. V roku 2017 SNK sprístupnila ďalších 169 570 plnotextovo spracovaných periodických digitálnych objektov (noviny a časopisy) a 59 048 analyticky spracovaných novín a časopisov. Pre bežného čitateľa to znamená, že má dostupných takmer 638 tisíc nových článkov z odborných a vedeckých časopisov a zborníkov. Pravidelne pribúdali do katalógu aj nové knihy, zaujímavé fotografie či iné objekty, o ktorých sme informovali na sídelnom webe a sociálnych sieťach. Takže keď hovoríme o počte výpožičiek, ktoré zrealizovali užívatelia SNK, musíme do čísla 159 614 výpožičiek, zahrnúť aj 18 189 digitálnych výpožičiek.

foto Verejny odpocet za rok 2017 Verejný odpocet za rok 2017 foto

Verejny odpocet za rok 2017 foto Verejny odpocet za rok 2017 foto

V roku 2017 vedeckí a odborní pracovníci SNK pracovali na 11 vedecko-výskumných úlohách, z ktorých 4 boli v tomto roku ukončené. Výsledky niektorých z nich odzneli aj na štyroch vedeckých podujatiach, ktoré SNK pripravila. Novinkou bola medzinárodná konferencia Remeslo a kniha, ktorá medzi takmer stovkou účastníkov pozitívne zarezonovala. Venovala sa ochrane fondov a reštaurovaniu dokumentov.

Súčasťou Slovenskej národnej knižnice sú aj dve múzeá: Literárne múzeum v Martine a Slovanské múzeum A. S. Puškina v Brodzanoch. Obe dokopy otvorili svoje brány vyše 46 tisíc návštevníkom. Aponiovskú knižnicu v Oponiciach, ktorú odborníci i média považujú za najkrajšiu interiérovú knižnicu na Slovensku, navštívilo počas roka viac ako 13 tisíc návštevníkov.

Popri štyroch výstavách pripravila SNK v uplynulom roku viaceré kultúrne podujatia, nielen pre Martinčanov. S veľvyslanectvom Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave zorganizovala medzinárodnú verejnú panelovú diskusiu Svedomie – rebélia – zodpovednosť. Dedičstvo reformácie v dnešnej Európe.

SNK sa v roku 2017 sústredila aj na prípravu scenára novej stálej expozície svojho Literárneho múzea, ktorá by mala vzniknúť v rámci opravy a obnovy historickej budovy múzea. V spolupráci s Ústavom slovenskej literatúry SAV vytvorili schému scenára expozície.

Investície v roku 2017:

  • SNK vykonala na sídelnej budove v roku 2017 viaceré úpravy, ktoré mali zlepšiť jej fyzický stav aj vzhľad : demontovala staré svetelné logo; fasáda výškovej časti sídelnej budovy sa impregnovala náterom, ktorý zabráni navlhnutiu betónových fasádnych prvkov; na niekoľkých oknách zo severnej strany výškovej budovy (depozity) sa vymenili okná;
  • pre imobilných návštevníkov vybudovala „hore na kopci" toalety; Týmto sme zdravotne postihnutým užívateľom zabezpečili maximálne pohodlie, ktoré u nás potrebujú počas svojho pobytu. (r. 2008 - bezbariérový vstup do budovy, r. 2013 výťah pre imobilných)
  • vypracovanie projektovej dokumentáciu na výstavbu nových toaliet a napojenia kanalizácie v Slovanskom múzeu A. S. Puškina v Brodzanoch;
  • dopracovala stavebno-projekčný zámer opravy a obnovy Literárneho múzea SNK.

Verejny odpocet za rok 2017 foto Verejny odpocet za rok 2017 foto

Z ďalších zaujímavostí:

  • SNK intenzívne spolupracovala s Národným osvetovým centrom pri tvorbe a exporte textových a obrazových výstupov digitalizácie v SNK, ktoré by mali byť verejnosti sprístupnené cez portál slovakiana.sk.
  • SNK po celý rok vykonávala zmeny v systéme, ktorý archivuje a sprístupňuje digitalizované objekty v priestoroch sídelnej budovy SNK. Nová infraštruktúra zaručuje vyššiu bezpečnosť archivovaných dát, ako aj rýchlosť prístupu k nim.
  • Do fondov SNK pribudlo 28 225 knižných jednotiek, čo znamená, že k 31. 12. 2017 SNK deponuje 3 350 267 k.j.
  • SNK mala 8 362 aktívnych užívateľov
  • SNK zamestnávala koncom roka 303 zamestnancov, z toho bolo 218 žien. Až 230 pracovníkov tvorili odborní zamestnanci. Priemerný vek zamestnanca bol 45,61 roka.

Katarína Štefanides Mažáriová 
hovorkyňa SNK

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library