Informácie pre... Podujatia a konferencie Podujatia 2017 Remeslo a kniha 2017 Fotogaléria / Photogallery
Fotogaléria / Photogallery
Pozrite sa, ako na Slovensku, v Českej republike a v ďalších krajinách #dokumenty_ozivaju v rukách odborníkov.
Nahliadnite s nami medzi odborníkov na konzervovanie a reštaurovanie kníh, ktorí si na I. ročníku medzinárodnej konferencie Remeslo a kniha v Slovenskej národnej knižnici, vymieňajú poznatky o nových technológiách i o zabudnutých fortieľoch knihárskeho remesla.
Konferenciu Remeslo a kniha, na ktorej svoje poznatky a úspechy prezentujú odborníci z oblasti reštaurovania a konzervovania dokumentov, v mene generálnej riaditeľky SNK otvoril doc. A. Maťovčík.
Reštaurovanie predchodcu modernej encyklopédie - diela Cosmographie od Sebastiana Münstera z roku 1548, ktoré čitateľovi sumarizovalo vtedajšie poznatky o svete, účastníkom konferencie priblížil Peter Oravec zo Slovenskej národnej knižnice.
Gotické väzby a špecifiká ich reštaurovania rozobral Ivan Galamboš zo Slovenského národného archívu. Predstavili sme si aj rarity - all-in-one v historickom ponímaní knižnej väzby? Kniha, ktorú možno zavesiť na opasok ale aj zabaliť do závesného vrecúška - príklad u nás už takmer raritnej tzv. sáčkovej väzby.
V živej diskusii odborníci konfrontujú prístupy k reštaurovaniu - zachovanie historicity dokumentu verzus umelecké spracovanie. Ako sa musí vzácny dokument pripraviť na výstavu? Reštaurovanie bohato iluminovaného pergamenového kódexu z počiatku 14. stor. z fondov Národní knihovny ČR pre výstavu vo Fitzwilliamsovom múzeu v Cambridge názorne popísal Ondřej Lehovec.
O tom, ako ďalšie #dokumenty_ozivaju sa účastníci konferencie dozvedeli viac aj v bohatej posterovej sekcii, ktorá vyvolala podnetnú diskusiu.
Aké prístupy k ochrane svojich fondov zvolili národné knižnice Slovenskej a Českej republiky? Príspevky z oblasti výskumu a vývoja i organizačného zabezpečenia ochrany fondov prezradili podrobnosti o téme na úrovni národných inštitúcií.
Čo s materiálmi po reštaurovaní, ako ich uchovať v čo najlepšom stave aj pre ďalšie generácie? Správnym uložením v archívnych obaloch. Odolajú ale tieto aj požiaru? Vďaka prepojeniu praxe so školami môžeme podobné otázky zodpovedať. Poslucháči Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe priniesli zaujímavé informácie o retardéroch horenia archívnych lepeniek. O reštaurovaní a konzervovaní sme iba nehovorili - praktické ukážky ochrany fondov v SNK prebiehali v Konzervačnom a digitalizačnom centre SNK vo Vrútkach.
Digitalizácia fondov prebieha priamo na pracovisku, ktoré zodpovedá aj za konzervovanie a reštaurovanie zbierok. Moderné laboratóriá umožňujú oborníkom detailne analyzovať stav dokumentov aj pre výskum a vývoj v oblasti ochrany fondov.
Účastníci konferencie Remeslo a kniha navštívili aj reštaurátorský ateliér, kde im kolegovia odprezentovali práve prebiehajúce reštaurátorské a konzervátorské zásahy.
Pracovníci Archeologického ústavu SAV v Nitre sa podelili o nové poznatky pri konzervovaní kovových nálezov - kovové ochranné prvky boli v minulosti obvyklé aj na knižných väzbách. Kovová bola aj schránka, ktorú reštaurovali odborní pracovníci SNK spolu s knihou milodarov z fondov Lyceálnej knižnice v Kežmarku.